Risen Türkçe Yama

Risen 2009 yılının Ekim ayında piyasaya çıkmış bir RYO. Türkiye’de pek bilinmemesine rağmen kaliteli bir RYO. Oyunun yapımcısı Piranha Bytes Gothic’in ilk üç oyununun yapımcısı. Gothic 3 piyasaya çıktıktan sonra dağıtımcı firma Jowood ile PB’ın arası açılınca PB Jowood ile bağlantıyı kesti. Gothic isim hakkı da Jowood’da kaldı. PB bunun üzerine Risen’ın yapımına başladı. Şu an Risen 2: The Dark Waters’ın yapımına devam ediyorlar ve 2012 yılında piyasaya sürecekler. Gothic 4 ile hayal kırıklığına uğrayan Gothic fanlarına bir güzel haber vereyim arada: Jowood’un Gothic hakları sadece 4. oyun ile sınırlıymış. Yani Gothic yine yapımcısı PB’a dönüyor. Jowood’un geçtiğimiz günlerde iflasını açıklaması ile bu süreç daha da hızlandı. PB’dan bir Gothic 5 duyurusu bekleyebilirsiniz.
Risen yapı olarak Gothic 1 ve 2’nin izinden gidiyor, nispeten küçük ama dolu dolu bir oyun dünyası var. Action adventure tarzı bir oynanışa sahip, ama RPG öğeleri de bir o kadar kuvvetli. Çevrenizdeki dünya sizin yaptıklarınıza göre şekilleniyor, seçtiğiniz yolda rütbe kazandığınızda o grubun insanlarının size bakış açısı değişiyor.
Konudan kısaca bahsedelim:
İnsanlar büyü yoluyla tanrıları dünyadan sürünce insanlık yeni bir tehdit ile karşılaşıyor: Titanlar. Tanrıların yokluğunu fırsat bilen titanlar, tanrıların kendilerini hapsettikleri yerden çıkarak dünyayı tehdit etmeye başlarlar. İnsanların direnişinin başında Engizisyon adlı bir örgüt bulunmaktadır. Ana karakter olarak bir Engizisyon gemisinde kaçak yolcu olarak yolculuk ediyoruz. Gemimiz bir titanın saldırısına uğruyor. Oyuna başladığımızda kendimizi bir adada buluyoruz. Bizden başka bir de Sara isimli bir kız kurtuluyor. Önümüzde keşfedilmeyi bekleyen, tehlikelerle dolu kocaman bir ada var.
Adada bir gecede toprağın içinden tuhaf, bilinmeyen bir zamandan kalmış harabeler ortaya çıkmış. Harabelerden korkunç yaratıklar çıkıp adaya dağılmış. Engizisyon adaya gelerek Liman Kasabası’nın ve Manastır’ın yönetimini ele geçirmiş. Harabelerden eski çağlardan kalma eserler toplayıp Manastır’a götürüyorlar. Liman Kasabası’nın yöneticisi Don Esteban ve takımını bataklıklara sürmüşler. Ada halkını Liman Kasabası’na kapatıp, giriş çıkışı yasaklamışlar.Yerden çıkan bu harabelerin, adanın etrafındaki fırtınaların sırrı nedir ? Engizisyon adada ne arıyor ?
Oyun boyunca bu soruların yanıtlarını arayacak, adanın sırlarını açığa çıkartacak, üç ayrı fraksiyondan istediğinizi seçeceksiniz. Yaptığınız seçimlere göre değişen hikaye ile tekrar tekrar oynayacağınız uzun soluklu bir yapım Risen. Tüm yan görevlerini yapıp adadaki her yeri gezerseniz oyun size 50 saate yakın oynanış süresi sunuyor. Buna bir de farklı fraksiyonlarla değişen oyun yapısını eklerseniz tekrar tekrar oynamak isteyeceğiniz bir yapı ortaya çıkıyor.
Herkesi, kanımca 2009’un dört büyük RYO’sundan biri olan (Dragon Age Origins, Risen, Divinity 2, Drakensang) Risen’ı oynamaya davet ediyorum.
Herkese keyifli oyunlar dilerim!

oyunu_indir

Sitemizde bulunan dosyaların rar şifresi aksi belirtilmediği sürece www.torrentoyunz.com'dur.
Ad Soyad:
E-Mail:
Yorumunuz: